Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o złocie.

Złoto jest jednym z najcenniejszych metali szlachetnych. Ludzie często decydują się na sprzedaż wyrobów ze złota – również u nas, w salonie 24 Karaty – kiedy szybko i od ręki potrzebują pieniędzy. Jak jednak upewnić się, że biżuteria, którą mamy w domu, jest złota?

Czy to złoto?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym nawet w domu możemy sprawdzić czy posiadana przez nas biżuteria jest złota. Najwięcej pewności będziemy mieć po sprawdzeniu wyrobu przez jubilera czy pracownika lombardu bądź salonu jubilerskiego. Nie znaczy to, że nie możemy spróbować sami sprawdzić biżuterii.

Znaki probiercze

Według polskiego prawa każdy wyrób ze złota ważący powyżej jednego grama musi mieć nabite próby. W zależności od wyrobu, który sprawdzamy, próba może znajdować się na zapięciu (w przypadku złotych bransoletek, złotych łańcuszków, złotych naszyjników, złotych kolczyków, złotych broszek), a także na obrączce (w przypadku złotych pierścionków). Najlepiej jest porównać próbę wybitą na wyrobie z tabelą polskich cech i znaków probierczych.

Uwaga! Nawet jeśli weszliśmy w posiadanie biżuterii bez prób, a chcemy się upewnić, czy jest to złoto, wystarczy, że zaniesiemy pierścionek czy łańcuszek do zakładu probierczego i, za niewielką opłatą, urzędnik nabije nam próbę. W Polsce najbardziej popularne próby to:

  • próba złota 750,
  • próba złota 585,
  • próba złota 333.

Ta najniższa jest najczęściej spotykaną, a to dlatego, że jest oczywiście najtańsza. W salonach 24 Karaty w sprzedaży mamy głównie wyroby złota próby 585, ale również 333 – rzadziej tej wyższej, 750.

Próba magnesem

Złoto (a także srebro), to diamagnetyk, co oznacza, że nie wykazuje ono żadnych właściwości magnetycznych. Nie reaguje więc w żaden sposób na przyłożony do niego magnes. Czasem zdarza się, że magnes przyciąga tylko element biżuterii, na przykład zapięcie, lub odwrotnie – tylko zapięcie nie ciągnie do magnesu. Może to wtedy znaczyć, że w trakcie użytkowania zapięcie ze złotej bransoletki czy złotego łańcuszka zostało przełożone do innego wyrobu. Należy również pamiętać, że złoto niższej próby, gdzie w stopie znajduje się mniej tego szlachetnego metalu, a więcej innych pierwiastków, może nieznacznie reagować na magnes. Ciekawostką jest fakt, że metalem cenniejszym niż złoto, który jednak wykazuje właściwości magnetyczne, jest platyna. Może się więc okazać, że to, co początkowo braliśmy za srebro czy inny, nieszlachetny metal, tak naprawdę jest warte o wiele więcej.

Kamień probierczy

Trzecią metodą, która jest najbardziej profesjonalna i nie do wykonania w każdym domu (ale już możliwa w każdym z naszych punktów stacjonarnych), jest sprawdzenie wyrobu na kamieniu probierczym z wykorzystaniem cieczy probierczej i chlorku złota. Jest to na pewno bardziej niezawodna metoda niż ta “na oko” czy z użyciem magnesu. Polega na tym, że pocieramy wyrobem o kamień probierczy tak, aby zostawił on jasny ślad na powierzchni kamienia. Biżuteria na tym nie ucierpi – złoto nie zetrze się (chyba że będzie to wyrób jedynie pozłacany), a kamień nie zarysuje wyrobu. Następnie na takie narysy należy nanieść ciecz probierczą odpowiednią do próby wyrobu, a po chwili zetrzeć ją i zobaczyć, jaki ślad pozostanie na kamieniu. Jeśli całkowicie zniknie, będzie to oznaczało, że wyrób nie jest złoty.

Pochodzenie złota

Pochodzenie złota jest oczywiście istotne – jeśli domokrążca próbuje sprzedać nam złotą biżuterię czy inny złoty wyrób po niebywale atrakcyjnej cenie, możemy być pewni, że próbuje nas oszukać. Dlatego biżuterię najlepiej kupować stacjonarnie lub przez internet, w zaufanych sklepach internetowych (na przykład na sklep.24karaty.pl). Wtedy mamy pewność, że złoto, które kupujemy, faktycznie nim jest, ponadto mamy na dany wyrób gwarancję. Oczywiście bardzo pomoże orientowanie się w rynkowych cenach kruszcu i wyrobów, aby nie przepłacić. Salony 24 Karaty pełnią również funkcję lombardów, pomagając z tym sposób osobom, które potrzebują gotówki od ręki.