Jak wyczyścić biżuterię ze złota i srebra?

Biżuteria ma bardzo bogatą i daleko sięgającą historię, jednak pod postacią, jaką znana jest nam dziś, zaczęła się pojawiać w roku 2000 p.n.e. Trudno nam powiedzieć, czy starożytni Egipcjanie w jakiś sposób konserwowali lub czyścili elementy biżuterii. Wiemy jednak, że dzięki nowym technologiom i rozwojowi cywilizacji, nie musimy się już martwić zmatowionymi pierścionkami czy ciemnymi łańcuszkami.

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami?

W internecie jest wiele poradników na temat tego, jak domowymi sposobami wyczyścić biżuterię. Przestrzegamy jednak przed użyciem jakiejkolwiek z nich bez sprawdzenia czy ona faktycznie działa i nie uszkodzi biżuterii. Jednym z całkowicie domowych sposób, do których nie musimy się dodatkowo zaopatrywać, jest wyczyszczenie łańcuszka czy bransoletki szczoteczką i pastą do zębów. Musimy jednak pamiętać, aby nie próbować czyścić elementów, które zostały sztucznie postarzone, czyli spatynowanych. Biżuterii nie powinno się również czyścić pastą z mikrogranulkami czy drobinkami, ponieważ możemy wtedy nieintencjonalnie porysować jej powierzchnię.

A może bardziej profesjonalnie?

Innym i polecanym przez nas sposobem jest zakup specjalnego płynu do czyszczenia biżuterii. Przy jego pomocy można czyścić złoto, srebro, ale także miedź i jej stopy. Należy jednak pamiętać, aby w jednym opakowaniu z płynem czyścić tylko elementy z jednego metalu. Spośród wszystkich płynów polecamy te z koszyczkiem – dzięki temu skóra naszych dłoni nie będzie miała kontaktu z chemicznym płynem.

Kolejny sposób wymagający specjalistycznych zakupów to czyszczenie biżuterii specjalną impregnowaną ściereczką. Jest ona nasączona płynem, który nie tylko doskonale czyści, ale również nadaje elementom złotym lub srebrnym piękny połysk. Ściereczka jest do wielokrotnego użytku, a efekty są wprost olśniewające.

Obydwa z opisanych przez nas specjalistycznych, a jednak domowych sposobów jest niedrogi i przede wszystkim nieskomplikowany. Dzięki temu każdy może je zastosować i cieszyć się na nowo piękną i błyszczącą biżuterią.

Oczywiście najpewniejszym sposobem na wyczyszczenie biżuterii jest oddanie jej do salonu jubilerskiego. Wtedy mamy pewność, że jubiler dobrze ją potraktuje i odpowiednio wyczyści. Jeśli jednak nie chcemy wyczyścić biżuterii, a sprzedać ją lub wymienić na nową, ponieważ nam się znudziła, możemy to zrobić w skupie złota. Ceny w skupie są atrakcyjne, a dzięki takiej transakcji będziemy mogli dać swojej starej biżuterii nowe życie, a sobie sprawić coś ciekawego.