Jak przechowywać biżuterię?

Nieważne czy jest to biżuteria złota czy srebrna, współczesny wyrób czy może okazy pochodzące jeszcze ze spółdzielni Warmet lub Orno. Biżuterię każdego rodzaju i z każdego metalu powinno się właściwie przechowywać, aby maksymalnie wydłużyć jej żywotność.

Wszystko zależy od materiału

Biżuterię sztuczną, czyli wykonaną z tworzyw sztucznych czy z aluminium nie trzeba przechowywać w specjalnych warunkach. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku elementów srebrnych. Posiadając taką biżuterię należy pamiętać, że przy dłuższym kontakcie z powietrzem nienoszony pierścionek czy łańcuszek będzie ciemniał, czyli pokrywał się patyną. Mimo że niektórzy lubią biżuterię właśnie z takim naturalnym nalotem, nie jest ona zazwyczaj pożądana. Dobrym sposobem jest więc trzymanie srebrnych elementów w woreczkach strunowych. Biżuteria nie wygląda wtedy może zbyt reprezentatywnie, jednak nienoszona nie będzie tak szybko czernieć. Ważne jest również, aby każdy element trzymać w osobnym woreczku – wtedy unikniemy porysowania powierzchni. Przy złocie, szczególnie tym najbardziej popularnej próby, nie musimy się martwić. Ta może być wystawiona na widok na przykład w szkatułce.

Naszyjniki, bransoletki

Jeśli mamy dużo biżuterii tego typu, a nie przemawia do nas sposób z woreczkami strunowymi, możemy zastosować haki i ekspozytory. Najlepiej sprawdzają się one przy złotej biżuterii próby 585, która, jak wspomnieliśmy wyżej, nie ciemnieje gdy jej nie nosimy. Złote bransoletki możemy nałożyć na poziomy ekspozytor, tak zwaną rolkę. Postawiona na toaletce będzie pięknie eksponować biżuterię i jednocześnie ozdabiać mebel. Na naszyjniki polecamy haki lub, jeśli mamy duszę kolekcjonerki, ekspozytory w postaci szyi. Pięknie się prezentują i mogą pomieścić nawet cztery czy pięć naszyjników, jeśli są to łańcuszki w celebrytkowym stylu.

Kluczem do odpowiedniego przechowywania srebrnej lub złotej biżuterii jest przede ustalenie czy chcemy mieć ją na widoku, czy jednak swoje skarby wolimy mieć schowane. Opcji mamy naprawdę sporo – możemy trzymać biżuterię w zwykłym pudełku w woreczkach strunowych, w szkatułce czy na ekspozytorach postawionych na przykład na toaletce.