Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Blog

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o złocie.

Złoto jest jednym z najcenniejszych metali szlachetnych. Ludzie często decydują się na sprzedaż wyrobów ze złota – również u nas, w salonie 24 Karaty – kiedy szybko i od ręki potrzebują pieniędzy. Jak jednak upewnić się, że biżuteria, którą mamy w domu, jest złota?

Czy to złoto?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym nawet w domu możemy sprawdzić czy posiadana przez nas biżuteria jest złota. Najwięcej pewności będziemy mieć po sprawdzeniu wyrobu przez jubilera czy pracownika lombardu bądź salonu jubilerskiego. Nie znaczy to, że nie możemy spróbować sami sprawdzić biżuterii.

Znaki probiercze

Według polskiego prawa każdy wyrób ze złota ważący powyżej jednego grama musi mieć nabite próby. W zależności od wyrobu, który sprawdzamy, próba może znajdować się na zapięciu (w przypadku złotych bransoletek, złotych łańcuszków, złotych naszyjników, złotych kolczyków, złotych broszek), a także na obrączce (w przypadku złotych pierścionków). Najlepiej jest porównać próbę wybitą na wyrobie z tabelą polskich cech i znaków probierczych.

Uwaga! Nawet jeśli weszliśmy w posiadanie biżuterii bez prób, a chcemy się upewnić, czy jest to złoto, wystarczy, że zaniesiemy pierścionek czy łańcuszek do zakładu probierczego i, za niewielką opłatą, urzędnik nabije nam próbę. W Polsce najbardziej popularne próby to:

  • próba złota 750,
  • próba złota 585,
  • próba złota 333.

Ta najniższa jest najczęściej spotykaną, a to dlatego, że jest oczywiście najtańsza. W salonach 24 Karaty w sprzedaży mamy głównie wyroby złota próby 585, ale również 333 – rzadziej tej wyższej, 750.

Próba magnesem

Złoto (a także srebro), to diamagnetyk, co oznacza, że nie wykazuje ono żadnych właściwości magnetycznych. Nie reaguje więc w żaden sposób na przyłożony do niego magnes. Czasem zdarza się, że magnes przyciąga tylko element biżuterii, na przykład zapięcie, lub odwrotnie – tylko zapięcie nie ciągnie do magnesu. Może to wtedy znaczyć, że w trakcie użytkowania zapięcie ze złotej bransoletki czy złotego łańcuszka zostało przełożone do innego wyrobu. Należy również pamiętać, że złoto niższej próby, gdzie w stopie znajduje się mniej tego szlachetnego metalu, a więcej innych pierwiastków, może nieznacznie reagować na magnes. Ciekawostką jest fakt, że metalem cenniejszym niż złoto, który jednak wykazuje właściwości magnetyczne, jest platyna. Może się więc okazać, że to, co początkowo braliśmy za srebro czy inny, nieszlachetny metal, tak naprawdę jest warte o wiele więcej.

Kamień probierczy

Trzecią metodą, która jest najbardziej profesjonalna i nie do wykonania w każdym domu (ale już możliwa w każdym z naszych punktów stacjonarnych), jest sprawdzenie wyrobu na kamieniu probierczym z wykorzystaniem cieczy probierczej i chlorku złota. Jest to na pewno bardziej niezawodna metoda niż ta “na oko” czy z użyciem magnesu. Polega na tym, że pocieramy wyrobem o kamień probierczy tak, aby zostawił on jasny ślad na powierzchni kamienia. Biżuteria na tym nie ucierpi – złoto nie zetrze się (chyba że będzie to wyrób jedynie pozłacany), a kamień nie zarysuje wyrobu. Następnie na takie narysy należy nanieść ciecz probierczą odpowiednią do próby wyrobu, a po chwili zetrzeć ją i zobaczyć, jaki ślad pozostanie na kamieniu. Jeśli całkowicie zniknie, będzie to oznaczało, że wyrób nie jest złoty.

Pochodzenie złota

Pochodzenie złota jest oczywiście istotne – jeśli domokrążca próbuje sprzedać nam złotą biżuterię czy inny złoty wyrób po niebywale atrakcyjnej cenie, możemy być pewni, że próbuje nas oszukać. Dlatego biżuterię najlepiej kupować stacjonarnie lub przez internet, w zaufanych sklepach internetowych (na przykład na sklep.24karaty.pl). Wtedy mamy pewność, że złoto, które kupujemy, faktycznie nim jest, ponadto mamy na dany wyrób gwarancję. Oczywiście bardzo pomoże orientowanie się w rynkowych cenach kruszcu i wyrobów, aby nie przepłacić. Salony 24 Karaty pełnią również funkcję lombardów, pomagając z tym sposób osobom, które potrzebują gotówki od ręki.

 

Wszystko o skupie srebra

Oprócz wyrobów jubilerskich wykonanych ze złota, skupujemy również wyroby jubilerskie ze srebra. Srebro jest jednym z najbardziej cenionych metali szlachetnych, a ze względu na swoją przystępną cenę jest bardziej popularne niż złoto. Oznacza to, że niemal każdy z nas posiada w domu jakieś niepotrzebne czy zniszczone elementy biżuterii, które można sprzedać w jednym z salonów 24 Karaty.

Czy sprzedaż srebra się opłaca?

Nasi klienci często przychodzą do nas sprzedać część swojej kolekcji, aby następnie za zarobione pieniądze kupić sobie coś nowego, czym nacieszą swoje oczy. Oczywiście cena srebra w skupie może się zmieniać, podobnie jak cena złota. Wszystko zależy od notowań na giełdzie w danym momencie. Dlatego warto na bieżąco orientować się, kiedy za srebrną biżuterię otrzymamy najwięcej – czy to posiłkując się internetem, czy dzwoniąc do jednego z naszych salonów 24 Karaty.

Co skupujemy?

W salonach 24 Karaty skupujemy głównie srebro użytkowe, czyli biżuterię taką jak:

  • srebrne pierścionki,
  • srebrne kolczyki,
  • srebrne naszyjniki,
  • srebrne bransoletki,
  • srebrne łańcuszki,
  • srebrne zawieszki,
  • srebrne broszki.

Nierzadko jednak zdarza się, że nasi pracownicy zainteresują się przyniesionymi srebrnymi sztućcami, srebrnymi zegarkami, srebrnymi puzderkami czy srebrnymi cukiernicami. Stan przyniesionego do nas srebra nie ma znaczenia – może to być srebrny pierścionek bez cyrkonii, zerwany srebrny łańcuszek czy srebrna bransoletka. Jeśli tylko jest to wyrób ze srebra, a najlepiej oczywiście biżuteria, zaproponujemy prawdopodobnie najwyższą cenę w mieście. Nawet jeśli osoba nosząca się z zamiarem sprzedaży swojej biżuterii nie jest pewna, z czego została ona wykonana, może przyjść do jednego z salonów 24 Karaty i, po sprawdzeniu biżuterii przez pracownika salonu, natychmiast ją sprzedać, od razu otrzymując gotówkę.

Próby srebra

Podobnie jak złoto, srebro posiada swoje próby, za pomocą których oznacza się procentową ilość srebra w stopie. Najpopularniejszą i najwyższą próbą srebra jest próba 925 – oznacza to, że w stopie znajduje się 92,5% czystego srebra. Kolejnymi próbami są:

  • próba srebra 875,
  • próba srebra  830,
  • próba srebra 800.

Są to jednak rzadziej spotykane próby, częściej występujące  w starszych wyrobach. Próba srebra składa się z wybitej trzycyfrowej liczby, a także głowy kobiety w chuście. Oprócz trzycyfrowej liczby i kobiety w chuście na cechę probierczą składa się również pojedyncza litera, oznaczająca miasto, z którego pochodzi wyrób. Dla przykładu jeśli srebrny pierścionek został wykonany z Krakowie, nad próbą zostanie umieszczona litera K, jeśli w Warszawie – litera W.

Jak przebiega proces skupu srebra?

Klient, przychodząc do nas z zamiarem sprzedaży wyrobów ze srebra, musi liczyć się z tym, że proces może potrwać od kilku do kilkunastu minut. Wszystko zależy od tego, jak dużo i w jakim stanie są oferowane wyroby. Nasi pracownicy przede wszystkim sprawdzą ocechowanie każdego przedmiotu i na podstawie tego oraz ewentualnego sprawdzenia na kamieniu probierczym, wycenią srebrne wyroby.

Jak przygotować srebro do skupu?

Jeśli to tylko możliwe, przed przyniesieniem srebrnych wyrobów do jednego z naszych salonów, należy odnaleźć ocechowane miejsca, elementy i odpowiednio je wyczyścić. Nie jest to oczywiście konieczne, a nasi pracownicy posiadają na miejscu produkty do czyszczenia srebra, ale z pewnością zaoszczędzi to Państwu czasu.

24 Karaty to firma z wieloletnią tradycją, która największy nacisk kładzie na poziom obsługi i zadowolenia klientów. Nasi wykwalifikowani pracownicy pomogą Państwu w sprawdzeniu starej biżuterii czy wybraniu nowej. W salonach 24 Karaty mogą Państwo sprzedać wyroby zarówno ze srebra, jak i za złota, i otrzymać za nie najprawdopodobniej najwyższą cenę w mieście.

 

Co warto wiedzieć o skupie złota?

Jeśli posiadają Państwo w domu niepotrzebne czy zniszczone elementy biżuterii, takie jak:

  • złote pierścionki,
  • złote naszyjniki,
  • złote łańcuszki,
  • złote kolczyki,
  • złote bransoletki,
  • złote zawieszki,
  • złote broszki,

mogą je Państwo w łatwy sposób spieniężyć, sprzedając w jednym z salonów 24 Karaty. Nasze salony dają gwarancję dobrej ceny, a każdy z wykwalifikowanych pracowników pomoże w prosty sposób sfinalizować transakcję i na przykład za otrzymaną kwotę wybrać coś nowego. Każdego dnia nasi pracownicy sprawdzają notowania giełdowe, aby wciąż, dzień po dniu, móc zaproponować najwyższą cenę w mieście.

Skup złota

W wielu domach znajduje się stara, nienoszona już złota biżuteria – to elementy tak zwanego złota użytkowego. Może to być złoty pierścionek bez cyrkonii, zerwana złota bransoletka czy złota broszka bez zapięcia. Jeśli wiadome jest, że tego typu rzeczy nie będą już potrzebne, a nie mają one wartości sentymentalnej, najlepiej jest biżuterię sprzedać.

Co sprzedawać?

W salonach 24 Karaty przyjmujemy zarówno złoto, jak i srebro użytkowe. Głównie są to jednak elementy biżuterii. Nieważne jest dla nas, w jakiej formie jest przyniesiona biżuteria – ważna jest próba złota. Nasi pracownicy sprawdzą i wycenią wszystko – bez względu na to czy będzie to zerwany łańcuszek próby 333, czy może piękny pierścionek w próbie 750.

Próby złota a jego wartość

Najniższą wartość na rynku ma obecnie próba 333, która, obok próby 375, często jest spotykana w produkcji masowej. Najbardziej popularna jest jednak próba 585, czyli złoto 14-karatowe. Nasi wyszkoleni pracownicy przy sprawdzeniu i wycenianiu złota podczas skupu zawsze posiłkują się obecnymi notowaniami giełdowymi, które są przez nich sprawdzane na bieżąco. Dzięki temu w salonie 24 Karaty otrzymają Państwo cenę za sprzedawane złoto zawsze zgodną z tym, co pokazują wyniki giełdowe – i jednocześnie prawdopodobnie najwyższą cenę w mieście. Przy omawianiu prób złota warto wspomnieć również o tej oznaczonej 583 – są nią ocechowane stare polskie wyroby, ale także wyroby wykonane na terenie byłego Związku Radzieckiego. Oczywiście przyjmujemy złoto bez względu na jego kolor – czy jest to stare, tak zwane czerwone złoto, różowe, białe czy to najpopularniejsze – żółte.

Giełda a cena złota w skupie

Cena złota na giełdzie jest bardzo ruchoma. Jeśli gotówka potrzebna jest natychmiast, mogą Państwo zabrać biżuterię, którą chcą sprzedać, i udać się do jednego z salonów 24 Karaty w Częstochowie. Jeśli jednak zależy Państwu na jak najwyższej cenie złota, mogą Państwo monitorować notowania giełdowe, aby wiedzieć, kiedy cena złota w skupie będzie najbardziej korzystna.

Jak sprawdzić złoto

Jak już wspomnieliśmy powyżej, każdy z naszych pracowników jest odpowiednio wyszkolony i potrafi sprawnie orzec czy element biżuterii jest złoty, pozłacany, czy na przykład wykonany ze stali chirurgicznej. Pierwszym krokiem, który każdy może wykonać samodzielnie, jest wyszukanie na wyrobie puncy państwowej – jeśli mowa o współczesnej biżuterii ocechowanej w Polsce, będzie to wybita próba:

  • próba złota 333,
  • próba złota 375,
  • próba złota 585,
  • próba złota 750

 

i głowa rycerza. W starszych wyrobach stosowane były jednocyfrowe stemple zastąpione później przez trzycyfrowe, gdzie próba 3 jest zastąpiona przez cyfrę 585, 2 przez 750 i tak dalej. Jeśli na wyrobie nie ma wybitej próby lub z czasem została ona zatarta, nasi pracownicy sprawdzą kruszec przy pomocy specjalnego kwasu na kamieniu probierczym. Wtedy będziemy mieć już stuprocentową pewność co do metalu, z jakiego została wykonana biżuteria.

Sprzedaż złota na odległość?

Zapraszamy do kontaktu z naszymi salonami 24 Karaty – również telefonicznego. Sprzedaż złota możliwa jest także na odległość. Najlepiej jest przeprowadzić tego typu transakcję na miejscu, jednak kiedy nie jest to możliwe, oferujemy konkurencyjne rozwiązania. Mogą Państwo wysłać do nas złoto, a my, po jego sprawdzeniu, zaoferujemy właściwą i uczciwą cenę. Dzięki naszemu niemal dwudziestoletniemu doświadczeniu na rynku mają Państwo gwarancję dobrej ceny i uczciwości – nawet podczas transakcji przeprowadzanych na odległość.

 

Jak przechowywać biżuterię?

przechowywanie biżuterii

Nieważne czy jest to biżuteria złota czy srebrna, współczesny wyrób czy może okazy pochodzące jeszcze ze spółdzielni Warmet lub Orno. Biżuterię każdego rodzaju i z każdego metalu powinno się właściwie przechowywać, aby maksymalnie wydłużyć jej żywotność.

Wszystko zależy od materiału

Biżuterię sztuczną, czyli wykonaną z tworzyw sztucznych czy z aluminium nie trzeba przechowywać w specjalnych warunkach. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku elementów srebrnych. Posiadając taką biżuterię należy pamiętać, że przy dłuższym kontakcie z powietrzem nienoszony pierścionek czy łańcuszek będzie ciemniał, czyli pokrywał się patyną. Mimo że niektórzy lubią biżuterię właśnie z takim naturalnym nalotem, nie jest ona zazwyczaj pożądana. Dobrym sposobem jest więc trzymanie srebrnych elementów w woreczkach strunowych. Biżuteria nie wygląda wtedy może zbyt reprezentatywnie, jednak nienoszona nie będzie tak szybko czernieć. Ważne jest również, aby każdy element trzymać w osobnym woreczku – wtedy unikniemy porysowania powierzchni. Przy złocie, szczególnie tym najbardziej popularnej próby, nie musimy się martwić. Ta może być wystawiona na widok na przykład w szkatułce.

Naszyjniki, bransoletki

Jeśli mamy dużo biżuterii tego typu, a nie przemawia do nas sposób z woreczkami strunowymi, możemy zastosować haki i ekspozytory. Najlepiej sprawdzają się one przy złotej biżuterii próby 585, która, jak wspomnieliśmy wyżej, nie ciemnieje gdy jej nie nosimy. Złote bransoletki możemy nałożyć na poziomy ekspozytor, tak zwaną rolkę. Postawiona na toaletce będzie pięknie eksponować biżuterię i jednocześnie ozdabiać mebel. Na naszyjniki polecamy haki lub, jeśli mamy duszę kolekcjonerki, ekspozytory w postaci szyi. Pięknie się prezentują i mogą pomieścić nawet cztery czy pięć naszyjników, jeśli są to łańcuszki w celebrytkowym stylu.

Kluczem do odpowiedniego przechowywania srebrnej lub złotej biżuterii jest przede ustalenie czy chcemy mieć ją na widoku, czy jednak swoje skarby wolimy mieć schowane. Opcji mamy naprawdę sporo – możemy trzymać biżuterię w zwykłym pudełku w woreczkach strunowych, w szkatułce czy na ekspozytorach postawionych na przykład na toaletce.

Jak wyczyścić biżuterię ze złota i srebra?

Biżuteria ma bardzo bogatą i daleko sięgającą historię, jednak pod postacią, jaką znana jest nam dziś, zaczęła się pojawiać w roku 2000 p.n.e. Trudno nam powiedzieć, czy starożytni Egipcjanie w jakiś sposób konserwowali lub czyścili elementy biżuterii. Wiemy jednak, że dzięki nowym technologiom i rozwojowi cywilizacji, nie musimy się już martwić zmatowionymi pierścionkami czy ciemnymi łańcuszkami.

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami?

W internecie jest wiele poradników na temat tego, jak domowymi sposobami wyczyścić biżuterię. Przestrzegamy jednak przed użyciem jakiejkolwiek z nich bez sprawdzenia czy ona faktycznie działa i nie uszkodzi biżuterii. Jednym z całkowicie domowych sposób, do których nie musimy się dodatkowo zaopatrywać, jest wyczyszczenie łańcuszka czy bransoletki szczoteczką i pastą do zębów. Musimy jednak pamiętać, aby nie próbować czyścić elementów, które zostały sztucznie postarzone, czyli spatynowanych. Biżuterii nie powinno się również czyścić pastą z mikrogranulkami czy drobinkami, ponieważ możemy wtedy nieintencjonalnie porysować jej powierzchnię.

A może bardziej profesjonalnie?

Innym i polecanym przez nas sposobem jest zakup specjalnego płynu do czyszczenia biżuterii. Przy jego pomocy można czyścić złoto, srebro, ale także miedź i jej stopy. Należy jednak pamiętać, aby w jednym opakowaniu z płynem czyścić tylko elementy z jednego metalu. Spośród wszystkich płynów polecamy te z koszyczkiem – dzięki temu skóra naszych dłoni nie będzie miała kontaktu z chemicznym płynem.

Kolejny sposób wymagający specjalistycznych zakupów to czyszczenie biżuterii specjalną impregnowaną ściereczką. Jest ona nasączona płynem, który nie tylko doskonale czyści, ale również nadaje elementom złotym lub srebrnym piękny połysk. Ściereczka jest do wielokrotnego użytku, a efekty są wprost olśniewające.

Obydwa z opisanych przez nas specjalistycznych, a jednak domowych sposobów jest niedrogi i przede wszystkim nieskomplikowany. Dzięki temu każdy może je zastosować i cieszyć się na nowo piękną i błyszczącą biżuterią.

Oczywiście najpewniejszym sposobem na wyczyszczenie biżuterii jest oddanie jej do salonu jubilerskiego. Wtedy mamy pewność, że jubiler dobrze ją potraktuje i odpowiednio wyczyści. Jeśli jednak nie chcemy wyczyścić biżuterii, a sprzedać ją lub wymienić na nową, ponieważ nam się znudziła, możemy to zrobić w skupie złota. Ceny w skupie są atrakcyjne, a dzięki takiej transakcji będziemy mogli dać swojej starej biżuterii nowe życie, a sobie sprawić coś ciekawego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium